Nechováte se macešsky ke svému žaludku?

Náš žaludek je schován v dutině břišní pod brániční klenbou a je částečně kryt levým žeberním obloukem, takže ho nemáme na očích. To ale neznamená, že bychom se k němu měli chovat jako ke svému nepříteli. Je to taková naše nádrž, která má závažnou a odpovědnou funkci, kdy jejím úkolem je shromáždit rozmělněnou potravu, promísit ji, mechanicky zpracovat, chemicky rozmělnit a natrávit, aby mohla postupovat v peristaltických vlnách dál do dvanáctníku.

Hlídáme si, abychom konzumovali potraviny tak, aby se s nimi žaludek dokázal bez problémů vyrovnat? Neposíláme mu potraviny bez ladu a skladu, páté přes deváté? Co pak s tím má chudák náš žaludek dělat?

Udělejme si krátký exkurz do biologie:

Objem našeho žaludku je 1 až 1 a půl litru potravy (pokud jinak nedáte, tak se vejdou i 2 litry). Stěna žaludku je zevnitř vystlána bohatě prokrvenou sliznicí. Sliznice obsahuje žaludeční žlázky. Pod sliznicí se nachází hladká svalovina. Zvnějšku je žaludek kryt vazivovým obalem. Žaludeční žlázky denně produkují 1,5 až 2 litry žaludeční šťávy, která obsahuje kyselinu chlorovodíkovou, hlen, enzym pepsin – ten štěpí bílkoviny a enzym lipasa – ten štěpí tuky. Kyselina chlorovodíková vytváří silně kyselé prostředí pro působení enzymu pepsinu. Kyselina chlorovodíková usnadňuje trávení masa – vazivo bobtná a rozpadá se na jednotlivá vlákna. Chrání vitamíny B a C před natrávením, ničí choroboplodné zárodky. Hlen chrání žaludeční sliznici před agresivní kyselinou chlorovodíkovou a brání jejímu natrávení.

Podle čínské celostní medicíny žaludek patří mezi vedlejší orgány (jangové) – výkonné orgány. Orgány, které mají zajišťovat vylučování a očistu. Žaludek patří pod živel Země, spolu se slezinou a slinivkou, takže tyto orgány spolu úzce kooperují.

Svým nešetrným zacházením si můžeme žaludek i poškodit (nevhodnou stravou, alkoholem, léky, stresem, …..). Náš nespokojený žaludek se brání: může nás bolet, může se objevit zvracení, pálení žáhy, říhání, nechutenství, plynatost, …..můžeme si uhnat žaludeční vředy, krvácení do žaludku, a žaludku se nevyhýbají ani nádory. To snad chcete? Na druhou stranu, bez žaludku se dá i žít, ale to si snad odpustíte, ne?

Začněme milovat své tělo a sním i své orgány, tedy i žaludek. Orgán, kterému my sami vědomě podsouváme potraviny, které mu nedělají dobře. Které nedokáže natrávit tak, jak by chtěl a jak by to potřebovalo naše tělo, aby mohlo dokonale a bezchybně fungovat. Jezme v klidu, důkladně potravu prožvýkejme, uberme v potravě soli, cukru, chemických dochucovadel, masa a masných výrobků. Dbejme na pitný režim, opatrně s alkoholem a často a rádi se smějme. To se bude líbit nejen našemu žaludku.

A nebojte se brát vitamíny, minerály a enzymy, které v naší stravě chybí. Které to jsou, a kolik by Vám prospělo, se dozvíte v mojí poradně, do které Vás fyzicky i virtuálně srdečně zvu.

Poradna paralelní péče o zdraví Louny, tel. 603 201 096

P8230422-kytičkyOkt